×

Figyelmeztető üzenet

This form is improperly configured. Contact the administrator.
K+F+I

Kutatás-fejlesztés pályázat szeptember végétől

Hivatalos megnevezés: Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása GINOP-2.1.1-15

A támogatásra rendelkezésre álló forrás mértéke

50 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 50-1000 db.

Geldmárk András, 2015. november 27.

Hivatalos megnevezés: Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása GINOP-2.1.1-15

A támogatásra rendelkezésre álló forrás mértéke

50 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 50-1000 db.

Pályázók köre

1. Mikro-, kis-, és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok:
amelyek, rendelkeznek legalább egy lezárt, teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel,
amelyek, éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt;
amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei.
A támogatást igénylőnek az 1. pontban szereplő kritériumok mindegyikének meg kell felelnie.

2. Jogi forma szerint:
kettős könyvvitelt vezető jogi személyiségű gazdasági társaságok, amelyek nem tartoznak az EVA hatálya alá

Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség. A konzorciumban megvalósuló projektek esetén a konzorcium tagjai a fenti feltételnek megfelelő gazdasági társaságok lehetnek. A kutatás-fejlesztési konzorciumi tagok száma – a konzorciumvezetőt is beleértve – legfeljebb 3 lehet.

Nagyvállalat vagy KKV-val való konzorciumban adhat be támogatási kérelmet, vagy önállóan abban az esetben, ha a támogatási kérelemben bemutatja, hogy a projekt eredményéből, hasznaiból a KKV-k hogyan részesülnek.

Nem nyújtható támogatás

  • amelynek a saját tőkéje a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján negatív
  • akinek, vagy amelynek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent
  • amely jelen projektjének az elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevétel összegét, konzorcium esetén a tagok árbevétele összegzésre kerül.
  • amellyel szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), illetve az elődszervezete az APEH által indított végrehajtási eljárás van folyamatban a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában
  • amely vállalkozás vagy a 651/2014/EU rendelet 1. számú melléklete alapján meghatározott partner vagy kapcsolt vállalkozása ezen Felhívás keretéből adott naptári évben már részesült támogatásban,
  • amely vállalkozás projektjavaslata nem kapcsolódik az intelligens szakosodási stratégiában (S3) megfogalmazott prioritásokhoz és irányokhoz és/vagy nem járul hozzá az S3 folyamat céljaihoz
  • nehéz helyzetben lévő vállalkozás részére (saját tőke kritérium)

Támogatható tevékenységek bemutatása

1. Kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás keretében
Ipari kutatás (maximum a kutatás-fejlesztési projekt elszámolható költségeinek 50%-a). Ipari kutatás tevékenységre az a vállalkozás nyújthat be támogatási kérelmet, amelynek minimum 3 fő, a projekt szakterületéhez kapcsolódó, legalább MA/Msc fokozatú diplomával rendelkező, minimum napi 4 órában, a támogatási kérelem benyújtásakor is foglalkoztatott alkalmazottja van.
Alkalmazott (ipari) kutatás: tervezett kutatás vagy kritikus vizsgálat, amelynek célja új ismeretek és szakértelem megszerzése új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, vagy a létező termékek, eljárások vagy szolgáltatások jelentős mértékű fejlesztésének elősegítéséhez.
Magában foglalja komplex rendszerek összetevőinek létrehozását, és beletartozhat a prototípusok laboratóriumi környezetben vagy létező rendszerekhez szimulált interfésszel rendelkező környezetben történő megépítése, valamint kísérleti sorozatok gyártása, amennyiben ez az alkalmazott kutatáshoz és különösen a generikus technológiák ellenőrzéséhez szükséges.

Kísérleti fejlesztés: a meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb, vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, alakítása és felhasználása új vagy javított termékek, eljárások vagy szolgáltatások kidolgozása céljából. Ide tartozhatnak például az új termékek,eljárások vagy szolgáltatások fogalmi meghatározását, megtervezését és dokumentálását célzó tevékenységek is. A kísérleti fejlesztéshez tartozhat az új vagy javított termékek, eljárások és szolgáltatások prototípusainak és kísérleti modelljeinek kidolgozása, illetve kiállítása, az ilyen termékeknek a tényleges működési körülményeket reprezentáló környezetben történő tesztelése és jóváhagyása abban az esetben, ha e tevékenységek elsődleges célja a véglegesnek még nem tekinthető termék, eljárás vagy szolgáltatás továbbfejlesztése. Ide tartozhat a kereskedelmileg felhasználható olyan prototípusok és kísérleti modellek kifejlesztése, amelyek kereskedelmi végterméknek minősülnek, mert előállításuk túlságosan költséges ahhoz, hogy az kizárólag demonstrációs és hitelesítési céllal történjen.
A kísérleti fejlesztésbe még akkor sem tartoznak bele azok a szokásos vagy időszakos változtatások, amelyeket meglévő termékeken, gyártósorokon, előállítási eljárásokon, szolgáltatásokon és egyéb folyamatban lévő műveleteken végeznek, ha e változtatások fejlesztésnek minősülnek.

2. Csekély összegű (de minimis) támogatás keretében
Projekt előkészítési tevékenység - önállóan nem támogatható.
Projektmenedzsment tevékenység - önállóan nem támogatható

Tájékoztatással és nyilvánossággal kapcsolatos szolgáltatás igénybevétele - önállóan nem támogatható
A projekt megvalósításához kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele - önállóan nem támogatható

3. Regionális beruházási támogatás keretében
Eszközbeszerzés: technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése - önállóan nem támogatható.
A projekt céljához feltétlenül szükséges épület építése, bővítése, átalakítása, korszerűsítése, és a szükséges alap infrastrukturális fejlesztések- önállóan nem támogatható
Immateriális javak beszerzése: szabadalmak és egyéb immateriális javak (pl. licenc, oltalom), valamint ezen immateriális javakhoz (szellemi termékekhez) kapcsolódó hasznosítási jogok beszerzése - önállóan nem támogatható

4. A szolgáltatások területén az eljárási innovációhoz nyújtott támogatás keretében (ezen tevékenység keretében elszámolni kívánt összköltség minimum 300 millió, maximum 1000 millió Ft-ot tehet ki)
Eljárás-innováció: új vagy jelentős mértékben javított termelési vagy szolgáltatási módszer alkalmazása (ideértve a technikákban, felszerelésekben vagy szoftverekben eszközölt jelentős változtatásokat).

5. A KKV-k vásárokon való részvételéhez nyújtott támogatás (ezen tevékenység keretében elszámolni kívánt összköltség nem haladhatja meg a 40 millió Ft-ot)

A vállalkozásnak valamely kiállításon vagy vásáron való első három részvétele támogatható a projekt keretében kifejlesztett K+F eredmény bemutatása céljából. A tevékenység önállóan nem támogatható.

Jelen felhívás keretében önállóan kizárólag kísérleti fejlesztés, vagy eljárási innováció tevékenység, vagy kísérleti fejlesztés és eljárási innováció tevékenységek támogatható(k).

Azon projektek támogathatóak, amelyek közvetlenül vagy közvetve illeszkednek a Nemzeti S3-ban meghatározott nemzeti ágazati prioritások vagy intelligens technológiák valamelyikéhez.

A nemzeti ágazati prioritások:
i) Egészséges társadalom és jólét;
ii) Fejlett jármű- és egyéb gépipari technológiák;
iii) Tiszta és megújuló energiák;
iv) Fenntartható környezet;
v) Egészséges és helyi élelmiszerek;
vi) Agrár-innováció;
vii) Infokommunikációs technológiák és szolgáltatások;
viii) Befogadó és fenntartható társadalom, élhető környezet.

Intelligens technológiák:
i) fotonika, lézertechnológia
ii) különleges anyagok, korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák
iii) bionika
iv) nem gépipari fémfeldolgozás
v) elektronika és félvezető-technológia
vi) korszerű szénhidrogén technológia (kőolaj, földgáz)
vii) korszerű csomagolástechnikai technológiák
viii) vegyipar (pl. gumiipar, műanyagipar, intermedier, műtrágya és kozmetikumok gyártása)
ix) építőipar (építőanyag-technológiák)
x) textilipar
xi) fa- és bútoripar
xii) logisztika
xiii) kulturális és kreatív ipar

Az elszámolható költségek köre

I. Kutatás-fejlesztési projekthez vagy eljárási innovációhoz nyújtott támogatás keretében
1. Szakmai megvalósításban közreműködő munkatársak költségei:
Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó személyi jellegű ráfordítás: munkabér, megbízási díj, személyi jellegű egyéb kifizetései (bérjellegű juttatások, pl. utazási költségtérítés, cafeteria), foglalkoztatást terhelő adók, járulékok. A kutatók, fejlesztők, technikusok és egyéb kisegítő személyzet tekintetében a munkaszerződés - megbízási szerződés esetén a megbízási szerződés - szerinti alapbér és járulékai, a támogatott projektben való foglalkoztatás arányában, a végzett tevékenység mértékéig. A kutató, fejlesztő, technikus személyek és egyéb kisegítő személyzet alapbére és annak járulékai csak akkor számolható el, ha a projekt szakterületéhez kapcsolódó végzettséggel rendelkeznek és tevékenységük közvetlenül a projekt végrehajtásához kapcsolódik, munkaköri feladatukat képezi, munkaköri leírásban és megbízási szerződésben rögzítésre kerül. Nincs lehetőség távmunkára.
2. Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó szolgáltatások költségei:
A piaci feltételek szerint harmadik féltől megrendelt kutatás-fejlesztési tevékenység díja
Felmérések, kimutatások, adatbázisok, kutatások, tanulmányok készítésének költsége

Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó szolgáltatások költségei nem haladhatják meg a kutatásfejlesztési
projekthez nyújtott támogatás 50%-át.

3. Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó egyéb költségek:
Anyagköltségek, amennyiben azokat közvetlenül a kutatás-fejlesztési tevékenységhez veszik
igénybe.,

II. Csekély összegű (de minimis) támogatás (kizárólag azon vállalkozások esetében támogatható, amelyek a támogatást nem elsődleges mezőgazdasági termeléshez veszik igénybe)

1. Projekt előkészítéshez kapcsolódó költségek:
Előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok költségei
Közbeszerzési költségek,
2. Projekt menedzsmenthez kapcsolódó költségek (nem haladhatják meg a projekt összes elszámolható költségének 2,5%-át)

III. Regionális beruházási támogatás (kizárólag azon vállalkozások esetében támogatható, amelyek a támogatást nem elsődleges mezőgazdasági termeléshez veszik igénybe)

1. Építéshez kapcsolódó költségek: beruházás érdekében felmerült építési és alap infrastruktúra-fejlesztés, bekerülési értéke.
2. Eszközbeszerzés költségei: új eszközök, bekerülési értéke.
3. Immateriális javak beszerzésének költsége: A projekt megvalósításához szükséges immateriális javak (pl. szellemi termékek felhasználásának joga, licencek) bekerülési értéke elszámolható.

IV. A KKV-k vásárokon való részvételéhez nyújtott támogatás

1. KKV-k kiállításon vagy vásáron való részvételéhez kapcsolódó költségek

beépítetlen és beépített terület, illetve kiállító helyiség bérleti díja,
kiállítóhelyiség, stand felállításával és működtetésével kapcsolatos költségek
kötelező regisztráció/katalógusbeiktatás költsége,
területdíjhoz kapcsolódó egyéb kötelező költségek (Pl: AUMA, kötelező biztosítás)

A projekt megkezdése

Támogatás a pályázat benyújtását követő napot megelőzően megkezdett beruházáshoz nem igényelhető.
A projekt megvalósítása a benyújtást követő napon a támogatást igénylő saját felelősségére megkezdhető.

A projekt befejezése

A projekt fizikai befejezésének meg kell történnie a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a Támogatói Okirat hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a Támogatói Okirat hatályba lépését követő 24 hónapon belül.

A projekt területi korlátozása

Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek.

A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A megvalósulási helynek a támogatási kérelem benyújtásáig kell bejegyzésre kerülnie, a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában per- és igénymentesnek kell lennie, (kivéve, ha a kedvezményezett az igény jogosultja) továbbá alkalmasnak kell lennie a projekt megvalósítására. A megvalósulási helyszín akkor tekinthető alkalmasnak, ha a projekt tárgyát képező K+F+I tevékenység elvégezhető a helyszínen, a projekt megvalósításhoz biztosított a megfelelő infrastruktúra. A megvalósítási helyszín alkalmasságát a támogatási igény benyújtásakor a projektjavaslatban szükséges bemutatni.

A támogatás mértéke, összege

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 50 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft.
Konzorcium esetén az egyes Konzorciumi tagok vonatkozásában a minimum igénybe vehető támogatási összeg 50 millió Ft. A Konzorcium vonatkozásában az igényelhető támogatás összege minimum 100 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft. Konzorcium esetén az igényelt támogatás legalább 50%-át a konzorciumvezetőnek kell igényelnie

Támogatási intenzitás:

35%-80% vissza nem térítendő támogatás.

Előleg igénylése

Jelen felhívás keretében támogatott projektek esetében az utófinanszírozású tevékenységekre igénybe
vehető maximális előleg mértéke a megítélt támogatás 75%-a, de legfeljebb 450 millió Ft.

Önrész

A támogatást igénylőnek legalább a projekt összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett részét kitevő önrésszel kell rendelkeznie. A támogatást igénylőnek legalább a projekt elszámolható összköltségének 10 %-át kitevő igazolt saját forrással, regionális beruházási támogatással érintett elszámolható összköltség 25%-át kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie. Az önerő rendelkezésre állását igazoló dokumentumokat és nyilatkozatokat a kedvezményezettnek legkésőbb az első kifizetési kérelemhez szükséges benyújtania.

Kötelező vállalások

Üzleti hasznosíthatóság: támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a K+F+I tevékenység eredményéből (létrehozott prototípus, termék (beleértve az alkatrész és/vagy részegység), technológia vagy szolgáltatás értékesítéséből) származó árbevétele a projekt pénzügyi befejezési évét követően a fenntartási időszak utolsó két évéig bármely 2 egymást követő üzleti évben eléri a támogatási összeg legalább 30%-át.

Fenntartási kötelezettség

A támogatást igénylőnek vállalnia kell, hogy a támogatott beruházással létrehozott kapacitásokat a projekt pénzügyi befejezését követő 5 évig, KKV-k esetén 3 évig fenntartja és üzemelteti. Amennyiben a projekt együttműködésben, konzorciumi formában kerül megvalósításra, és a projektben nem csak KKV-k vesznek részt, akkor a fenntartási kötelezettség 5 év.

Biztosítékok köre

A támogatást igénylő a 272/2014-es Korm. rendelet 84.§ (2) bekezdése alapján nem köteles biztosítékot nyújtani.

Benyújtási határidő: A támogatási kérelmek benyújtása 2015. szeptember 30-tól 2017. szeptember 29-ig lehetséges.

Az alábbi értékelési határnapokig benyújtásra került projektek kerülnek együttesen elbírálásra:
· 2015. október 31.
· 2016. március 28.
· 2016. augusztus 29.
· 2017. február 6.
· 2017. szeptember 29.