Útjára indul a falusi turizmus pályázat 2017-től.
Turisztikai pályázat 2016-2018
Ki pályázhat?
Csak mezőgazdasági termelőnek minősülő vidéki térségekben működő mikrovállalkozás abban az esetben jogosult a támogatásra, amennyiben:
- székhelye / telephelye legalább a támogatási kérelem benyújtását megelőző év január elsejétől a 3., 4. vagy 11. számú mellékletben felsorolt településen van (lásd lent);
- a projekt megvalósítási helye a Felhívás 3., 4. vagy 11. számú mellékleteben szereplő településen található;
- igazolja, hogy árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
Jelen felhívás esetében az Őstermelők a Mikrovállalkozásnak minősülő aktív mezőgazdasági termelő
kedvezményezetti körbe tartoznak.
A pályázat hivatalos megnevezése, kódja: Nem mezőgazdasági tevékenységek beindítására és fejlesztésére irányuló beruházások támogatása - VP6-6.4.1–16
Mire lehet pályázni?
A nem mezőgazdasági termelő és szolgáltató, vagy nem mezőgazdasági (Annex 1) élelmiszer feldolgozást célzó tevékenységek fejlesztését szolgáló beruházások, ezen belül:
falusi turizmushoz, vendéglátáshoz kapcsolódó ingatlan építése, szerzése, bérlése – a lízinget is beleértve - vagy fejlesztése;
falusi turizmushoz, vendéglátáshoz kapcsolódó új gépek és berendezések vásárlása vagy lízingelése, az adott eszköz piaci értékének erejéig.
új, gyártó tevékenység elindításához
Önállóan nem támogatható tevékenységek (legfeljebb a projektköltség 5 %-a)
általános költségek, például az építészek, mérnökök díjai, tanácsadási díjak, oktatás, képzés díja, a környezeti és a gazdasági fenntarthatóságra vonatkozó tanácsadással kapcsolatos díjak, megvalósíthatósági tanulmányok
számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek megszerzése
közbeszerzési eljárások lefolytatása (1 %), műszaki ellenőr (1 %), projektmenedzsment (2,5 %), marketing költség (2 %), ingatlanvásárlás (2 %)
A művelet keretében azon tevékenységek hangsúlyosabbak, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a mezőgazdasági tevékenységhez, de ez nem feltétele a támogatásnak. Támogatható falusi- vagy egyéb szálláshelyhez kapcsolódó:
szolgáltatásfejlesztés (Falusi vendégasztal kialakítása, étkeztetéshez szükséges tálaló-, melegítő-, főzőkonyha fejlesztése, kialakítása; étkező helyiség felújítása, férőhely bővítése; étkezőbútorok beszerzése, kivéve a szőlőfeldolgozáshoz, mustkezeléshez, bor-, pezsgő-, ill. habzó bor készítéséhez kapcsolódó fejlesztés),
technológiafejlesztés (konyhai gépek, eszközök, bútorok és berendezési, felszerelési tárgyak beszerzése, raktár, hűtőkamra kialakítása, fejlesztése, kivéve a szőlőfeldolgozáshoz, mustkezeléshez, bor-, pezsgő-, ill. habzó bor készítéséhez kapcsolódó fejlesztés),
műhely vagy bemutató tér kialakítása,
interaktív bemutatók tartásához szükséges fejlesztések,
árusító helyek/csatornák kialakítása, fejlesztése,
kapcsolódó hardver- és szoftverfejlesztések,
aktív turizmus és szabadidősport (természetjáró, lovas, kerékpáros, túra-kenu, vitorlás, sí) igényeit kielégítő szolgáltatás kialakítása és fejlesztése,
a támogatható tevékenységekhez kapcsolódó termékfejlesztés.
Nem támogatható tevékenységek
mezőgazdasági termék elsődleges élelmiszer-feldolgozására és értékesítésére irányuló fejlesztés
működési költségek, bérköltségek és forgóeszközök
Egyéb elvárások
Amennyiben a projekt keretében falusi szálláshely kialakítása valósul meg, a projekt előfeltétele a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége által kiadott nyilatkozat..
Hol lehet pályázni?
A projektek megvalósítására a Vidékfejlesztési Program szerinti vidéki térségekben található településeken (3. számú és 4. számú melléklet) van lehetőség.
A Vidékfejlesztési Program lehatárolása értelmében nem támogathatóak Budapest és a budapesti agglomerációhoz tartozó településeken végrehajtott beruházások.
Amennyiben a projekt keretében falusi szálláshely kialakítása valósul meg, nem támogathatók a Balaton Kiemelt Térség Integrált Területi Program” földrajzi területét jelentő településeken megvalósuló fejlesztések.
Amennyiben a projekt keretében a falusi szállási helyeken túl egyéb szálláshely kialakítása valósul meg, kizárólag a Balaton Kiemelt Térség Integrált Területi Program” földrajzi területét jelentő településeken tervezett fejlesztések támogathatók.
A támogatás összege, mértéke
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: maximum 50.000.000 Ft.
Maximális alaptámogatási intenzitás: 50%
A 290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet szerinti „kedvezményezett” járásban lévő településen: 60 %
A 290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet szerinti „fejlesztendő” és „komplex programmal fejlesztendő” járásban lévő településen: 70 %.
Fenntartási kötelezettség és benyújtási határidő
A projekt pénzügyi befejezésétől számított 5 évig köteles a pályázó fenntartani a projektet. A támogatási kérelmek benyújtására 2016. 12. 19-től - 2018. 12. 19-ig napig van lehetőség.
Utolsó értékelési nap zárása: 2018.12.19.