Szeretné vállalkozását a következő szintre emelni? Most itt a lehetőség! Vegyen részt a legújabb Kísérleti Fejlesztési Pályázatban, amely támogatást nyújt innovatív ötletek megvalósításához. Legyen szó új termékek, technológiák vagy szolgáltatások fejlesztéséről, pályázatunk segít, hogy elképzeléseiből valóság váljon.
Fókuszterületi innovációs projektek támogatása - GINOP Plusz 2.1.1-24
Ki nyújthat be támogatási kérelmet?
- Kis- és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok
- Amelyek rendelkeznek legalább két lezárt (beszámoló alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel (az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele)
- Amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes üzleti évben minimum 12 fő volt
- Kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok
A támogatást igénylőknek rendelkezniük kell az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (a továbbiakban: NKFI Hivatal) által kiállított, „a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról” szóló 2014. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: KFI törvény) 36. § (1) és (3a), valamint 42. § (2) bekezdései szerinti minősítéssel. A minősítés keretében kiállított szakértői véleménynek tartalmaznia kell, hogy a projektben elvégzett feladatok a KFI tv. 3.§-a szerinti kutatás-fejlesztési tevékenységnek tekinthetők-e, az alapkutatási, alkalmazott kutatási vagy kísérleti fejlesztési tevékenységek arányát, továbbá a projekt piaci hasznosíthatóság szempontjából történő minősítését is.
A támogatási kérelmet 2024. október 08. - 2025. június 26. között lehet benyújtani!
Kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek:
- Kísérleti fejlesztés: A kísérleti fejlesztés tevékenységen elszámolni kívánt költségeknek el kell érnie az elszámolható összköltségének legalább 50%-át.
Kísérleti fejlesztés: a meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb, vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, alakítása és felhasználása új vagy javított termékek, eljárások vagy szolgáltatások kidolgozása céljából. Ide tartozhatnak például az új termékek, eljárások vagy szolgáltatások fogalmi meghatározását, megtervezését és dokumentálását célzó tevékenységek is.
A kísérleti fejlesztéshez tartozhat az új vagy javított termékek, eljárások és szolgáltatások kísérleti modelljeinek kidolgozása, illetve kiállítása, az ilyen termékeknek a tényleges működési körülményeket reprezentáló környezetben történő tesztelése és jóváhagyása abban az esetben, ha e tevékenységek elsődleges célja a véglegesnek még nem tekinthető termék, eljárás vagy szolgáltatás továbbfejlesztése. Ide tartozhat a kereskedelmileg felhasználható olyan kísérleti modellek kifejlesztése, amelyek kereskedelmi végterméknek minősülnek, mert előállításuk túlságosan költséges ahhoz, hogy az kizárólag demonstrációs és hitelesítési céllal történjen.
A kísérleti fejlesztésbe még akkor sem tartoznak bele azok a szokásos vagy időszakos változtatások, amelyeket meglévő termékeken, gyártósorokon, előállítási eljárásokon, szolgáltatásokon és egyéb folyamatban lévő műveleteken végeznek, ha e változtatások fejlesztésnek minősülnek.
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Ipari kutatás
Alkalmazott (ipari) kutatás: tervezett kutatás vagy kritikus vizsgálat, amelynek célja új ismeretek és szakértelem megszerzése új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, vagy a létező termékek, eljárások vagy szolgáltatások jelentős mértékű fejlesztésének elősegítéséhez. Magában foglalja komplex rendszerek összetevőinek létrehozását, és beletartozhat a laboratóriumi környezetben vagy létező rendszerekhez szimulált interfésszel rendelkező környezetben történő megépítése, valamint kísérleti sorozatok gyártása, amennyiben ez az alkalmazott kutatáshoz és különösen a generikus technológiák ellenőrzéséhez szükséges.
- Kutatás-fejlesztési projektet támogató tevékenységek
Felhívjuk a figyelmet, hogy a b) pontban foglalt támogatható tevékenységekhez kapcsolódó költségek csak átalány alapú elszámolásként nyújthatók be. A tevékenység keretében a következő kutatás-fejlesztést támogató résztevékenységek valósíthatók meg:
- Hardver és szoftver beszerzése
- Szoftver előfizetői szolgáltatás igénybevétele
- Projektmenedzsment, kötelezően előírt nyilvánosság
- Iparjogvédelmi oltalomszerzés
- Szabadalmi oltalom szerzés
- Rezsi
- Piacra vitel
- Horizontális tevékenységek
Elszámolható költségek:
A. Kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás támogatási kategória keretében:
- Szakmai megvalósításban közreműködő munkatársak költségei
- Szakmai tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatások költségei
- Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó egyéb költségek, pl. anyagköltségek
- Beruházáshoz kapcsolódó költségek, eszközbeszerzés költségei
Eszközbeszerzés kizárólag a Kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás keretében (amortizáció) lehetséges.
Műszaki, szakmai elvárások
A támogatást igénylőnek a projekt benyújtását megelőzően el kell készítenie a projekt közgazdasági és pénzügyi értékelést az „Útmutató a projektek közgazdasági és pénzügyi értékeléséhez 2021-2027” dokumentum alapján.
Közgazdasági elemzés
Részletes igényfelmérést, a változatelemzést a költség-hatékonyság elemzés (Cost Effectiveness Analysis, CEA) egyszerűsített közgazdasági elemzési módszerével kell elvégezni a projekt adatlap vonatkozó mezőinek kitöltésével.
Pénzügyi elemzés
A projekt pénzügyi fenntarthatóságának vizsgálatát minden esetben kötelező elvégezni. A pénzügyi elemzést és pénzügyi fenntarthatóság vizsgálatát a támogatási kérelemmel együtt elektronikusan kell benyújtani.
Projekt követelményei
A projektnek jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányulnia. A fejlesztésnek minimum megkezdett TRL 4-es, maximum TRL 6-os szintről kell indulnia, a megvalósítási időszak végére a minimum befejezett TRL 7-es szintet kell elérnie a felhívás 9. számú mellékletét képező útmutató alapján. A befejezett TRL 7 szint elérését a záró elszámolás során kell alátámasztani.
Ipari (alkalmazott) kutatás csak abban az esetben elszámolható, amennyiben a fejlesztés TRL 4-es szintről indul. A projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható kell, hogy legyen, amelynek a projekt fizikai befejezését követő 24 hónapon belül el kell érnie a minimum befejezett TRL 9-es szintet a felhívás 9. számú mellékletét képező útmutató alapján.
A Kedvezményezettnek a projekt fizikai befejezését követő 24 hónapon belül megszerzett iparjogvédelmi oltalmat, szabadalom esetén a megszerzett oltalom hiányában pozitív szabadalomképességi értékelést, védjegyoltalom és a különböző mintaoltalmak (pl. formatervezési minta) esetén megszerzett oltalmat kell birtokolnia a 6.8 pontban leírtak szerint.
A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt megvalósítási időtartama alatt minimum 6 hónapig, legalább 1 fő női kutatót/fejlesztőt vagy női kutatási segédszemélyzetet foglalkoztat teljes munkaidőben.
Igényelhető támogatás
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege minimum 300 millió forint, maximum 800 millió forint. A támogatási intenzitás nem haladhatja meg az elszámolható költségek 70%-át. Az igényelhető támogatási előleg mértéke legfeljebb a tagonként megítélt támogatás 30%-a. A projekt fizikai befejezésére a megkezdésétől számított 24 hónap áll rendelkezésre.
Területi korlátozás
A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő – konzorciumi tag – bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A támogatást igénylő csak a bejegyzett székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén valósíthatja meg fejlesztését. A megvalósítási helyszínnek 60 nappal a támogatási kérelem beadását megelőzően kell bejegyzésre kerülnie.
Kötelező vállalások a projekt megvalósítása után
- TRL 9-es szint vállalása: A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás a megvalósítási idő végére eléri minimum a befejezett TRL 7-es szintet, a projekt fizikai befejezését követő 24 hónapon belül pedig el kell érnie a minimum befejezett TRL 9-es szintet a felhívás 9. számú mellékletét képező útmutató alapján.
- Árbevétel vállalása: Amennyiben a projekt eredménye új technológia vagy szolgáltatás – 30%, amennyiben a projekt eredménye új termék – 50%.
- Oltalom vállalása: A projekt eredményeként megszerzett iparjogvédelmi oltalmat kell birtokolni.
- Disszemináció: A projekt eredményeinek széles körben történő terjesztése.
- Mentor megbízása: Mentor megbízásának vagy alkalmazásának vállalása.