Ingatlanvásárlás és munkahelyteremtés
Tisztelt Materal Cégcsoport!
Telephelylétesítésben gondolkodunk. Szeretnénk vásárolni vagy bérelni telephelyet, melyik a jobb pályázat szempontjából? Ingatlanvásárlásnál mit néznek, az árbevételünket vagy a profitot?
Lehet, hogy hitelre is szükségünk lenne, van valamilyen lehetőség ebből a szempontból?
Szeretnénk munkahelyet is teremteni, azt megengedi a rendszer, hogy a jelenlegi dolgozókat kiléptetjük és később, pályázattal visszavesszük?
Üdvözlettel:
Jakab R.
Tisztelt Jakab R.!
Céggel történő ingatlanvásárlásnál a mérleg szerinti eredmény számít elsősorban. Mínuszos mérleg szerinti eredménnyel hitelt felvenni nem lehet - ez az egyetlen nagyobb kizáró ok. Ingatlanvásárlás folyamán, a hitelintézet szubjektív döntése alapján még bekérhetnek a megvásárolni kíván ingatlan mellé plusz ingatlanfedezetet. (Meggyőzően pozitív pénzügyi eredményekkel ez elkerülhető.)
Eddigi információink szerint a Növekedési Hitelprogramnak van egy olyan pénzügyi része, amellyel a pályázathoz kapcsolódó önrészt is meg lehet oldani. Eddig erről gyakorlati információnk nincs, mert még nem volt azóta pályázat, mióta ezt az önerő hitel meghirdették, és nem látni még pontosan ennek a gyakorlati működését. Elviekben lehetséges ez az út tehát.
Ide kapcsolódik, mint információ, hogy az előzetesen kiadott pályázati útmutató szerint lesz egy Széchenyi Kártya, ami automatikusan hitellehetőséget biztosít a pályázóknak, ha igénylik. 0 v 1%-os THM-mel fut, így a Növekedési Hitelnél is kedvezőbb.
Ha az egyik lehetőségen esetleg elutasítják a hitelkérelmet, ez még nem jelenti, hogy automatikusan az összes hitellehetőségből kizárják. Érdemes próbálkozni többféle hitelintézetnél és banknál.
2. Ingatlannal kapcsolatban a bérlést javasoljuk egyértelműen a felvázolt lehetőségek közül (min. 3 évre kell bérelni). Egy meglévő családi ház egy részét nem lehet telephelyként megvenni pályázaton keresztül, mert a pályázati elvek szerint csak akkor lehet megvalósítani az ingatlanvásárlást, ha a megvásárolni kívánt ingatlan külön helyrajzi számon van. (A rokoni, kültagi kapcsolat tovább ront ezen a helyzeten, az se javasoltan járható út.)
3. Munkahelyteremtés: adott az előző lezárt év bázislétszáma, ehhez viszonyítva kell plusz embereket felvenni és a kettő összegét kell őrizni később 1 vagy 2 évig (ez pályázati kiírás függő). Nem érdemes tehát kijelenteni a pályázati lehetőség miatt a már meglévő embereket.