×

Figyelmeztető üzenet

This form is improperly configured. Contact the administrator.

Kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) - választható adózási forma

A KATA alanya az az egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint közkereseti társaság és betéti társaság lehet, aki ezen választását, valamint legalább egy általa foglalkoztatott kisadózót bejelent az állami adóhatósághoz, és vele szemben a törvényben nevesített kizáró okok nem

Káposztás János, 2014. október 23.

A KATA alanya az az egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint közkereseti társaság és betéti társaság lehet, aki ezen választását, valamint legalább egy általa foglalkoztatott kisadózót bejelent az állami adóhatósághoz, és vele szemben a törvényben nevesített kizáró okok nem állnak fenn.

Év közben is szabadon lehet választani.

Ha az adóalany akár csak egy napot is az általános szabályok hatálya alatt tölt, akkor az általános szabályok szerinti kötelezettségeiről bevallást kell benyújtania.
Függetlenül attól, hogy a hónap mely napján jelentkeznek be, az adót az egész hónapra meg kell fizetni

  • Választhatja egyéni vállalkozó, Bt., Kkt. (csak magánszemély tulajdonos).
  • Nem választhatja, akinek adószámát az adóhatóság két éven belül törölte, vagy fel volt függesztve, vagy biztosítási, pénzügyi ügynöki tevékenységet végez, vagy ingatlan bérbeadást folytat (abból tényleges bevétele van).
  • Ha a vállalkozás bevétele a 6 millió forintot meghaladja, akkor nem szűnik meg az adóalanyiság, azonban a 6 millió forint feletti részre 40 százalékos adót kell fizetni (és lehetséges áfát is). Ha a vállalkozás nem volt az egész naptári évben a tételes adó alanya, a bevételi korlát összege az adóalanyiság fennállásának hónapjaira havi 500 ezer forint.
    • Tételes összege főállású kisadózó vállalkozó esetén 50 ezer Ft/hó, mellékállású esetén 25 ezer Ft/hó.
  • Kiváltja a társasági adót, vállalkozói személyi jövedelemadót, osztalékalap utáni adót és az egészségügyi hozzájárulást, nyugdíjbiztosítási járulékot, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot, szociális hozzájárulást, szakképzési hozzájárulást, béren kívüli juttatást terhelő ehot is.
  • Főállású adózó esetében a társadalombiztosítási és a munkaerő-piaci ellátások számításának alapja havi 81 300 Ft. Amennyiben alkalmazott is van, annak a bérszámfejtése, adózása, tb-je a szokásos. A nem főállású kisadózó társadalombiztosítási ellátásra és álláskeresési ellátásra jogosultságot nem szerez.
  • A kisadózó jövedelmének a vállalkozás utolsó, megszerzett bevételéről tett nyilatkozatában feltüntetett bevétel 60%-a minősül, de legalább a minimálbér (Több kisadózó esetén a bevétel arányos része). Ez nagyon fontos szabály.

A kisadózó vállalkozás az említett adónemekre vonatkozó bevallások benyújtása helyett csupán egy nyomtatvány (KATA) benyújtására kötelezett a bevételéről az adóévet követő év február 25-ig.
Az adminisztrációs terhek könnyítését eredményezi, hogy a KATA szerint adózó vállalkozás pusztán bevételi nyilvántartás vezetésére kötelezett. Szintén segíti az adókötelezettség teljesítését, hogy az állami adóhatóság a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó adózóként történő nyilvántartásba vételről értesítő levélben tájékoztatja a kisadózó vállalkozást, amely rövid ismertetőt tartalmaz a KATA-val kapcsolatos legfontosabb előírásokról.