Mezőgazdasági digitális átálláshoz kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatásánál az alábbi kérdéseket kell átgondolni és kidolgozni.
Digitális átállás és precíziós fejlesztés üzleti terve
Általános üzleti terv
I. Ismertetni kell - számszerű adatokkal is – a beruházás keretében beszerzendő technológiák, gépek stb. funkcióját, műszaki paramétereit, típusát, egyéb lényeges jellemzőit, amelyek alkalmassá teszik a precíziós gazdálkodásra való felhasználását! Át kell tekinteni a projekt keretében beszerezni kívánt, a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatásokat is.
II. Ki kell dolgozni, hogy a tervezett fejlesztés a precíziós gazdálkodás által hogyan befolyásolja a vállalkozás tevékenységéhez kapcsolódó környezeti terhelés csökkentését:
- a talajkímélő művelésmód alkalmazása (szántás nélküli, mulcshagyó, direktvetéses stb.)
- a talajállapot javító tevékenységek (szerves anyag kijuttatás: trágya, komposzt, zöldtrágya, engedéllyel mederiszap, tisztított szennyvíziszap és ezekből készült komposzt, meszező anyag, mikrobiológiai készítmények, talajkondicionálók alkalmazása)
- a felhasznált peszticidek és termésnövelő anyagok mennyiségének csökkentése
- a felhasznált öntözővíz mennyiségének csökkentése
- felhasznált üzemanyag mennyiségének csökkentése a menetszámok optimalizálása révén
III. A fejlesztéssel elérni kívánt egyéb hatások (pl.versenytársakhoz való felzárkózás, új piacra való belépés, kapacitásbővítés, árbevétel-növelés, költség-csökkentés, technológiai szükségszerűség.
Üzemszintű digitalizációs terv
I. A fejlesztést követően milyen további lépéseket tervez a komplex (differenciált munkaműveletek, adatok magas fokú gyűjtése és elemzése, döntés előkészítő és támogató szoftverek alkalmazása, vállalatirányítási programok használata stb.) precíziós gazdálkodási rendszer elérése érdekében.
II. Hova szeretne eljutni az elkövetkező 5 éves, illetve 10 éves időintervallumban.
III. Miért tartja fontosnak a precíziós eszközök alkalmazását, illetve milyen előnyöket vár a precíziós eszközök alkalmazásától?
IV: A különböző technológiák alkalmazása nyomán keletkező adatok rendszeres és szisztematikus gyűjtése, tárolása, elemzése hogyan valósul meg a gazdaságában. Ismertetni kell az adatalapú döntés előkészítés és döntéshozatal folyamatát a saját gazdaság esetében.
V. Rendelkezik-e olyan szakképesítéssel, amely a precíziós (helyspecifikus) gazdálkodáshoz kapcsolódik (pl. precíziós gazdálkodási szakmérnöki/szaktanácsadói stb.) vagy tervez-e elvégezni ilyen jellegű képzést, vagy támogatná-e munkavállalója ilyen irányú képzését?