Furcsán meggazdagodott milliomosok könnyen tüntetik el jövedelmüket.
A nagymenő adócsalók könnyen megúszhatják
Furcsán meggazdagodott milliomosok könnyen tüntetik el jövedelmüket.
Utólagosan gyártott okiratokkal könnyen teszik legálissá külföldi forrásból, vagy jövedelem-eltitkolásból származó jövedelmüket.
Sokan azért csúsznak ki az adóhatóság ellenőrzése alól, mert nincs egységes adatbázis-rendszer, mellyel nyomon követhetők lennének a vagyontárgyak megvételének útvonalai (gépjármű nyilvántartó rendszer, rendvédelmi és nemzetbiztonsági szervek adatbázisai stb.). A jelenlegi jogi környezet is a nagy adócsalók kezére játszik, ugyanis 2008 végén született egy jogszabály, amely az offshore hátországokba kimenekített vagyonok hazahozatalát segítette elő, úgy, hogy legitimálta a szabályosan adózók által viselt tehernél jóval kisebb, 10 százalékos adó megfizetését a visszahozott vagyonra. Ezt a szabályt a mostani kormány is meghosszabbította, és több vagyonformára is kiterjesztette.
A végtörlesztés a legjobb
A végtörlesztés esetében is a törvény kikötötte, hogy az előtörlesztésre fordított pénz eredetét nem firtathatja az adóhatóság, annak alapján nem lehet vagyonosodási vizsgálaton szabálytalanságot megállapítani. A Portfolio.hu több elemzése szerint a végtörlesztésre felhasznált pénz jelentős része, néhány száz milliárd forint eddig eltitkolt vagyonokból származott.
Akiket idén ellenőriz az adóhatóság
A NAV év eleji közleményéből az derül ki, hogy idén a mezőgazdaságban érdekelt vállalkozások, munkaerő-kölcsönzők, vendéglátással foglalkozók, fuvarozók kerülnek a revizorok gorcsöve alá. Fontos változás idéntől, hogy a rovott múltú cégvezetők nem alapíthatnak majd új vállalkozást (remélhetőleg ezzel is szűkül a körbetartozásokban érintett vállalkozások száma).
Az áfa a jolly joker
Az adóhatóság a legtöbb adócsalást az áfánál tapasztalja, tehát idén is nagy eséllyel számíthat a revizorok és pénzügyőrök "látogatására", akinek a vállalkozása nagy forgalmat bonyolít le, vagy akinél gyanítható, hogy valamely számlagyár termékeit szívesen teszi bele a könyvelésébe (vagyis előszeretettel navigálja az adózás előtti eredményét a nulla közelébe).
A gyereket is nézi a NAV
A facebookon vagy az iwiwen megosztott információkat is nyomon követi az adóhatóság. A NAV-nál külön csoport foglalkozik a közösségi oldalakon terjedő információk befogására, feldolgozására. Ha valaki nem szeretne pusztán csak azért adóellenőrzést a nyakába kapni, mert gyermeke szószátyár vagy szeret nagyot mondani barátai körében, vagy megosztani a családi életre vonatkozó anyagi információkat, az maga ellenőrizze gyermeke ilyenirányú internetes tevékenységét.
A kapcsolt vállalkozás
Kiemelt figyelmet fordít a NAV a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek és a transzferárak ellenőrzésére, a jelentős összegű jegyzett tőke emelésére, tőketartalék bejelentésére; tulajdoni részesedést jelentő befektetés (különösen üzletrész), illetve ha jelentős összegű befektetett eszköz megszerzésére vagy értékesítésére került sor.