×

Figyelmeztető üzenet

This form is improperly configured. Contact the administrator.

Beindult az eu-s pénzszivattyú

A 2013-ban lezáruló EU-s források lehívásának meggyorsítására tesz lépéseket a kormány.

Geldmárk András, 2012. április 3.

A 2013-ban lezáruló EU-s források lehívásának meggyorsítására tesz lépéseket a kormány.
Azért is érdemes odafigyelni a támogatások lehívására, mert 2007-2013 között Magyarország számára elkülönített, mintegy 8000 milliárd forintos keretből eddig alig több mint 2400 milliárdot forintot sikerült lehívnunk. Ez az arány rémisztő, hiszen a 2013 utáni, 2020-ig tartó időszakra előreláthatóan ennek arányában fognak hazánknak Európai Uniós támogatásokat megítélni. A kormány már 2011-ben felismerte a pénzlehívások jelentőségét, ennek köszönhetően a harmadik negyedévére 20 milliárd forintra nőtt a heti kifizetések átlagos értéke. Ám ez továbbra is kevés, mert legalább heti 30 milliárdra kellene felpörgetni, hogy a még rendelkezésre álló időszakban, 2015 végéig az ország fel tudja szívni a rendelkezésre álló forrásokat. Mindezt a projektek tervezésével, elindításával és kezelésével kapcsolatos határidők lerövidítésével lehet elérni. Kérdés, hogy a pályázati intézményrendszer képes lesz-e az ambiciózus határidők betartására, tekintve, hogy az uniós pályázatokat kezelő intézmények így is létszámhiánnyal küzdenek.

Pályázati "aranyláz"

Szintén a gyorsabb pénzlehívást is szolgálják a 2012 második felében megnyíló új pályázatok. Öt új innovációs pályázatot írt ki az Új Széchenyi-terv keretében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), összesen 13,4 milliárd forint keretösszeggel. Ezek közé tartozik a TÁMOP 2.1.3. mely az utóbbi időszak legnagyobb volumenű képzési pályázata lesz. Egy olyan uniós forráslehetőség, amely bértámogatással kiegészülve igyekszik megoldást találni a mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok financiális problémáira. A 21 milliárdos keretösszegre 2012. május 1-től nyújthatóak be a pályázati anyagok. A nagyvállalatok számára elérhető forrás alsó határát 10 millióról 5 millióra csökkentették, valamint állami-önkormányzati tulajdonú vállalatok is indulhatnak 250 fős foglalkoztatotti létszám felett. Előnyei közt említhető továbbá, hogy nem rögzít feltételként nyertes gazdaságfejlesztési-beruházási pályázatot (GOP), amely így bővítheti a pályázók körét.

Bezárják, hogy kinyithassák

Változások történtek a kiemelkedően sikeres "Mikrovállalkozások fejlesztése" (KMOP-1.2.1-11/M) című pályázat esetében is. A konstrukció forrást biztosít a legkisebb mikrovállalkozások fejlesztéseihez, mivel 10 %-os önerő mellett akár 45%-os támogatási arány érhető el. A hitelből finanszírozandó rész a piacinál jóval kedvezőbb kamatozású, államilag támogatott „Kombinált Mikrohitel Program” keretében. A közép-magyarországi régióban, ahol kkv-k különösen nagy arányban működnek, akkora igény mutatkozott a kiírások iránt, hogy a beadott pályázatok által igényelt összeg már most elérte a rendelkezésre álló források mértékét, ezért a pályázati kiírást átmenetileg felfüggesztették.
Annak érdekében, hogy a közép–magyarországi régióban a felfüggesztést követően is lehessen pályázni, az NFÜ a keretösszeg megemelését tervezi.