×

Figyelmeztető üzenet

This form is improperly configured. Contact the administrator.

Őszre elkészül a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia

Magyarországon a középületekre 2015-től, a magánépületekre 2019-től szigorúbb hőtechnikai előírások vonatkoznak majd. 2021-ben a privát épületekre is életbe lép a közel nulla energiafelhasználás követelménye.

D. Ágnes, 2013. június 10.

Magyarországon a középületekre 2015-től, a magánépületekre 2019-től szigorúbb hőtechnikai előírások vonatkoznak majd. 2021-ben a privát épületekre is életbe lép a közel nulla energiafelhasználás követelménye.

Több mint kétmillió 1945 és 1990 között épített, nagyrészt vidéki családi ház található az országban, melyek energetikai felújítása 2017-ben kezdődhet meg uniós támogatással.
Egy energetikai korszerűsítés során a nyílászárók cseréje önmagában nem elégséges, kell hozzá a falak és a födémek hőszigetelése is. A megtakarítás akkor a legnagyobb, ha megújul a házakban a fűtési rendszer is. Költséghatékonyság szempontjából is kedvező, hogy a teljes felújítás után évtizedekig nem kell újabb beruházásokra költeni.
A Zöld Beruházási Rendszer mély felújítási alprogramjai ezeket a komplex beruházásokat támogatják, mivel az eddigi ZBR alprogramok által elért átlagosan 40%-os energiamegtakarítás és az ahhoz kapcsolódó kibocsátáscsökkentés helyett így legalább 60%-os energiamegtakarítás érhető el. Sőt, az energiafelhasználás és a velejáró széndioxid kibocsátás akár 85%-a is megtakarítható egy átfogó program révén, melynek keretében a köz-és lakóépületeket "passzívház technológiával" újítanák fel. Erről bővebben itt olvashat.
Ahogy már egy korábbi cikkünkben is megírtuk, a magánszemélyek, lakóközösségek jellemzően a ZBR pályázatain nyerhetnek támogatást energetikai korszerűsítésre.
A Belügyminisztérium költségoptimizálási programot készített, aminek segítségével az is meghatározható, milyen lakások újíthatók fel gazdaságosan. Ez szemléletváltás az európai építésben, mely szerint az építési költséggel egyenrangú tényező az épület energiafogyasztása.
Tény, hogy a megújuló energiák alkalmazásával kapcsolatosan a nyugat-európai államok nem tudják már a korábbi támogatást nyújtani. Erre Magyarország sem képes, viszont a fenntartható fejlődéshez tud állami támogatást biztosítani.
A Magyar Energiahatékonysági Intézet Közhasznú Non-profit Kft (MEHI) által idén áprilisban javasolt Nemzeti Energiahatékonysági Alap évi 125 milliárd forintot biztosítana felújításokra. Az alap elsősorban háztartásoknak nyújtana önrész nélküli, kedvezményes hitelt a beruházásokra, amivel több tízezer ingatlan korszerűsítését segítené már 2014-ben. http://mehi.hu/