×

Figyelmeztető üzenet

This form is improperly configured. Contact the administrator.
Pályázat

Miért érdemes előre készülni a pályázatokra?

Egy pályázat megnyerésében nem a vissza nem térítendő támogatás a fontos, hanem az általa megtermelt (5-10-15 évnyiprofit!

Geldmárk András, 2014. június 30.

Egy pályázat megnyerésében nem a vissza nem térítendő támogatás a fontos, hanem az általa megtermelt (5-10-15 évnyiprofit!

A vállalkozások életében - a tapasztalatok alapján - egy pályázási folyamatban a projekttervezés tart a leghosszabb ideig. Ez tehát a legidőigényesebb, hiszen rengeteg kalkulációt, utánajárást, piackutatást és a kockázatok megismerését tartalmazza. A cégvezetőknek tehát számos tényező alapján kell eldönteniük, mi számukra a prioritás, milyen irányban szeretnék fejleszteni a cégüket a különböző lehetőségek közül.

Vannak olyan cégvezetők, akik a megjelenő pályázatokhoz generálnak projektet. Ők a legrugalmasabbak, általában nagy forgalommal és jó finanszírozási lehetőségekkel rendelkeznek (pl. folyószámla-hitel, vagy nagymértékű saját tőke a cég sok éves fennállásának köszönhetően). Ők nem igazán készülnek fel a pályázatokra. A kiírásról való tájékoztatást követően 1 vagy 2 héten belül jelentkeznek egy projekttel (árajánlattal vagy költségvetéssel). Hosszú távon gondolkodnak, megtérülést számolnak és rövid távon lehetőségük van miből költeni.

Más cégvezetők kifejezetten egy bizonyos pályázatra várnak, és ők azok, akiknek fel kell készülni előre a pályázatra.
A legfontosabb előkészület az árajánlatok beszerzése és az építési tervek, műszaki leírás és költségvetések elkészítése. Engedélyköteles építkezés esetén számolni kell az építési engedélyezési eljárás átfutási időszakára, mely akár fél évig is elhúzódhat. Ez azt jelenti, hogy - komoly pályázói szándék esetén - a tervek elkészítését és az engedélyezési kérelem benyújtását már most, az átmeneti "uborkaszezonban" is érdemes elvégezni. Pályázás esetén egy jogerős építési engedély pontszámnövelő tényező, és a bírálók szemével nézve is szubjektív szempontból nagyon erős pozitív hatás, egyértelműen segít a nyerésben.

Bármelyik típusú cégvezetőről is van szó, a projekttervezés mindenki számára összetett, és normál esetben érzik is a súlyát, hiszen évekre előre meghatároznak egy irányvonalat, melynek köszönhetően ugrásszerűen fejlődhet egy cég, de akár csődbe is mehet. Ezért mindenképp ajánlott egy üzleti terv elkészítése, a konkurencia és a vevők előzetes megismerése és a pénzügyi számítások elvégzése. Ez önmagában több időt igényel, mint egy pályázat elkészítése, ahol az előbbiek alapján egy rövidebb, koncentráltabb formában kell bemutatni a beruházást.

Akiknek azonban nincs üzleti vagy pénzügyi tervük, pusztán a szerencsére bízzák magukat! 

Ne felejtsük el a projekttervezéshez kapcsolódó jogi háttér vizsgálatát sem, hiszen új tevékenységeknek különféle jogi vonzatai is lehetnek, illetve egy projektnek köszönhetően akár a cég adózási rendszere is megváltozhat, sőt, cégforma váltása is sokszor előfordul. Ezek mind olyan dolgok, melyek a tervezéshez tartoznak, és szintén sok időt, gondolkodást, utánajárást igényelnek.

Természetesen fel lehet és fel kell készülni egy-egy pályázatra, hiszen - ha egy adott pályázat még nincs is nyitva - nagyjából tudjuk, milyenek várhatóak, melyek lesznek az elszámolható költségek, és milyen formában kell egy árajánlatot vagy költségvetést benyújtani ahhoz, hogy elfogadják.
Emellett érdemes megfontolni a nagyobb beruházások ütemezését is, tehát a több pályázaton való indulást vagy egy pályázat diverzifikálásást, azért, hogy a költségeket optimálisan lehessen csoportosítani és a lehető legmagasabb támogatást elérni. Ehhez a lehető legjobb döntést kell meghozni.

Emellett részletesen meg kell ismerni a finanszírozás menetét (előleg igénylésének lehetősége, utófinanszírozás, szállítói finanszírozás) és a lehetséges kockázatokat (pl. biztosítéknyújtási kötelezettség, forgótőke-finanszírozás), mely alapján kell meghatározni, hogy melyik pályázaton érdemes elindulni.

2020-ig 7 éven át a mikrovállalkozások, a kis- és középvállalkozások rendkívüli támogatásban fognak részesülni. 
Ezért szükséges egy olyan szakmai háttér a projektmenedzsment terén, mely elsősorban biztonságot ad, folyamatos tájékoztatást a cégvezetőnek és lehetőséget teremt arra, hogy a cég kapacitásai a legmegfelelőbben legyenek kihasználva a vállalkozásnál.